Muz, dünyada ticareti ve tüketimi en fazla yapılan meyve. Aynı zamanda, dekarda hasat verimi en yüksek ve hasat edilmesi en kolay olan meyve çeşitlerinden. Uygun iklim koşullarına sahip ülkelerin, en önemli gelir kaynakları arasında. Ülkemizde ise, sera koşullarında yetiştiriciliği yapılmakta.

Açıkta muz yetiştiriciliğine başlama nedenimiz, Avustralya’da yetiştirilen, Sugar Banana (Şeker Muz) isimli çeşidin, benzer enlem ve iklim koşullarına sahip Çukurova’nın verimli topraklarına da uyum sağlayabileceğini teyit etmiş olmamızdı.

Şire muzun, soğuğa, kuraklığa ve rüzgâra dayanıklı olması, sera maliyeti olmaksızın açıkta yetiştiriciliğinin yapılmasına, yoğun kreması ve elma aroması da tezgahlarda tercih edilmesine imkan sağlamaktadır.

Soğuğa dayanıklı ifadesi ile anlatılmak istenen, soğuk iklim koşullarında yetiştirilebileceği değil, kök ve gövde yapısının (derin kök yapısı ve gövdesindeki daha düşük su oranına sahip olması) soğuk iklim koşullarına daha fazla direnç gösterebilmesidir. Ülkemizde yetiştirilen diğer muz çeşitleri ile eşdeğer sıcaklıklarda gelişim göstermekte, çiçek açmakta ve hasat süresini tamamlamaktadır.